Zadzwoń do nas: 17 250 26 60
Email: wyślij

Potrącenie pieszego

Jesteś tutaj:

Odszkodowanie za potrącenie pieszego wypłacane będzie z ubezpieczenia OC pojazdu sprawcy wypadku. Jeżeli sprawca wypadku nie miał ubezpieczenia OC lub kierowca zbiegł z miejsca wypadku wtedy odszkodowanie może zostać wypłacone z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Jeżeli idąc jako pieszy potrąci nas samochód, nie musimy udowadniać, że była to wina kierowcy  i czekać na rozstrzygnięcie sprawy przez sąd karny, jeśli tylko wina nie leży po stronie nas samych, osoby trzeciej lub siły wyższej . Odpowiedzialność w takim przypadku kształtuje się na zasadzie ryzyka i nie potrzeby udowodnienia winy sprawcy zgodnie z art. 436 § 1 k.c.

Warto zaznaczyć, żetan nietrzeźwości może być przyczyną zmniejszenia odszkodowania lub odmowy wypłaty ale tylko wtedy gdy to my spowodowaliśmy wypadek, a kierowca pojazdu nie naruszył żadnych przepisów.

Roszczenia o jakie  może wystąpić pieszy to:

  • zwrot wszelkich kosztów leczenia i rehabilitacji
  • utracone dochody oraz przystosowanie do nowego zawodu
  • zadośćuczynienie pieniężne za doznaną krzywdę
  • odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu
  • renta po wypadku drogowym
  • zniszczone rzeczy osobiste

Aby do uzyskać odszkodowanie za uszkodzenie ciała musimy przedstawić pełną dokumentację medyczną.

Pamiętajmy, że nie musimy czekać w długich kolejkach do NFZ. Jeżeli korzystamy z leczenia specjalistycznego lub rehabilitacji w placówkach i gabinetach prywatnych należy pamiętać o tym aby zbierać wszelkie faktury, rachunki i dowody zapłaty. Również gdy kupujemy lekarstwa czy sprzęt ortopedyczny powinniśmy prosić o rachunek lub fakturę na nazwisko poszkodowanego. Należy również zachować bilety dojazdów do placówek medycznych (nasze oraz osób nas odwiedzających) lub sumiennie notować liczbę przebytych kilometrów samochodem prywatnym. 

Wyszukiwarka

Google Plus

Newsletter

Zostaw swój adres email, aby otrzymywać przydatne informacje ze świata finansów.

Twój adres email jest w 100% bezpieczny!

© 2021 INSIGNIO.PL. Powered by VirgoCMS. Developed by MINISOFT Interactive